Zajęcia taneczno – relaksacyjne oparte na podstawach tańca orientalnego przeznaczone są dla kobiet w prawidłowo przebiegającej ciąży począwszy od jej drugiego trymestru.
Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy czas na aktywność fizyczną, ponieważ mijają typowe dolegliwości początkowego okresu ciąży jak uporczywe zmęczenie, osłabienie czy mdłości. Kobieta przyzwyczaja się stopniowo do zmian zachodzących w jej ciele jednocześnie odczuwając przypływ energii i poprawę samopoczucia. Czas ciąży to również doskonały moment w życiu na to żeby się zatrzymać, wsłuchać w siebie i swoje ciało, sprawiać sobie przyjemności, poświęcić czas i uwagę sobie jako kobiecie i nawiązać kontakt ze swoim noszonym pod sercem maleństwem. Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć są bardzo łagodne i delikatne tak, aby nie zaszkodzić matce i dziecku. Elementy techniki tańca brzucha czy kombinacje kroków, z którymi się zapoznacie podczas zajęć nie mają nic wspólnego ze skomplikowanymi choreografiami scenicznymi. Ćwiczenia te mają charakter relaksacyjno-medytacyjny i stanowią łagodną gimnastykę naturalną dla kobiecego ciała. Na poziomie fizjologicznym ruchy bioder i miednicy wzmacniają mięśnie kręgosłupa i pleców, całe ciało się rozluźnia i staje się lepiej dotlenione przygotowując się stopniowo do porodu. Dobroczynny wpływ tańca orientalnego to m.in. -wzmocnienie mięśni kręgosłupa i pleców -dotlenienie całego organizmu -poprawa samopoczucia pod wpływem uwalniających się endorfin -pogłębienie kontaktu z własnym ciałem i swoim nienarodzonym dzieckiem - nawiązanie nowych znajomości wśród innych przyszłych mam -relaks i przyjemność -ósemki, kółeczka zataczane biodrami stanowią doskonałą gimnastykę przygotowującą ciało do porodu. Ćwiczenia te można także wykorzystać podczas samego porodu - w połączeniu z oddychaniem przeponowym zmniejszają bóle porodowe i pomagają dziecku zejść niżej w kanale rodnym.
Obok pozytywnego wpływu na ciało najważniejszy jest na tych zajęciach aspekt duchowości. Kobiety w ciąży spędzając razem czas, relaksując się wspólnie i bawiąc mogą przede wszystkim się zjednoczyć, dawać sobie nawzajem siłę i wsparcie, dzielić się doświadczeniami i obawami. Razem tworzą niezwykły magiczny krąg, pełen kobiecej energii i siły. Możliwość obcowania z innymi kobietami może być silnym i ważnym doświadczeniem, wzmaga poczucie wspólnoty, a taniec wśród innych kobiet, śmiech, zabawa i rozmowy rozładowują stres i napięcia, pomagają przetrwać trudne chwile. Bardzo istotny jest wtedy aspekt metafizyczny tego tańca- przygotowanie się na cud narodzin, przyjście na świat nowego człowieka. Niektóre legendy mówią, że wyeksponowany brzuch i pępek tancerek symbolicznie przedstawiają centrum wszechświata, centrum ludzkiego życia, a krążące ruchy ciała i dłoni odwołują się do krążenia ciał niebieskich. Jeszcze inne , że ciało tancerki symbolicznie podzielone jest na dwie części- od pasa w dół- łączące kobietę z energią Matki Ziemi i od pasa w górę – łączące ją z energią kosmiczną. W krajach arabskich, krajach szczególnego patriarchatu kobiety w ten sposób symbolicznie przypominają światu, że to właśnie one dają nowe życie, że wszystko ma początek w kobiecym łonie i że to mężczyzna rodzi się z kobiety. Kobiece krągłości to nie tylko symbol płodności, ale też tajemnej mocy, seksualnego przyciągania, potężnej energii i siły które sprawiają, że tak naprawdę to kobiety mają władzę i przewagę nad mężczyznami, którą mogą manipulować oraz której podda się każdy mężczyzna nawet w kraju gdzie kobiety w hierarchii zajmują dużo niższą pozycję.
W zamierzchłych czasach kultu Bogini Matki ludzkość nie zdawała sobie sprawy ze znaczącej roli, jaką odgrywa mężczyzna w akcie prokreacji. Kobiety były dawczyniami życia, to one posiadały magiczną moc, nosiły w swoich łonach dzieci, dawały początek nowym istnieniom ludzkim. Fakt ten wzbudzał w mężczyznach lęk i respekt przed kobietami, ponieważ posiadały tajemną moc, moc bogini. W ówczesnych czasach rytualny taniec kobiet, podobny do dzisiejszego tańca brzucha, był swojego rodzaju modlitwą, prośbą o dar płodności i podzięką dla Wielkiej Bogini Matki. Wspólny kobiecy taniec był wielką świętą ceremonią, podczas której kobiety się jednoczyły, nawzajem wspierały, uczyły się od siebie jak być kobietą i matką. Zmysłowe ruchy bioder, naśladujące akt seksualny wprowadzał kobiety w rodzaj transu, który wyzwalał energię seksualną i płodność kobiety. Znalezione z tamtego okresu figurki Bogini Matki, jak słynna Wenus z Willendorfu, mają typowo wyolbrzymione atrybuty kobiecości- olbrzymie karmiące piersi, obfite brzuchy i biodra wydające na świat życie. Również tancerki brzucha mają okrągłe, kobiece kształty kojarzące się z ich przodkiniami tańczącymi rytualne tańce. Pisząc o płodności nie sposób nie wspomnieć o wielkiej roli tańca brzucha podczas porodów. Kobiety zbierały się wokół rodzącej i tworzyły zamknięty krąg dostępny tylko innym kobietom. Poród był wielką ceremonią, świętą chwilą, metafizycznym doznaniem, podczas którego wszystkie kobiety i sama rodząca zapadały w rodzaj transu, medytowały pomagając rodzącej wydać na świat dziecko. Sama ciężarna za pomocą krążących ruchów biodrami ułatwiała sobie poród, ruch pomagał radzić sobie z bólem i pomagał ustawić dziecko w odpowiedniej pozycji w kanale rodnym. Kobieta czerpała siłę opierając się bosymi stopami o Matkę Ziemię i inne kobiety.
W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet korzystając z mądrości swoich przodkiń chce przeżyć swoją ciążę i swój poród w sposób świadomy i naturalny otrzymując wsparcie od bliskiej przyjaciółki, siostry, douli czy innych doświadczonych w macierzyństwie kobiet. Jeżeli chcesz i możesz spędzić swoją ciążę aktywnie w gronie innych kobiet, spędzić miło czas i zrobić coś dobrego dla siebie to te zajęcia są właśnie dla Ciebie! Zapraszam serdecznie wszystkie kobiety w ciąży bez względu na to czy wcześniej miały do czynienia z tańcem orientalnym czy też nie. Jeżeli spodoba się wam na moich zajęciach po urodzeniu dziecka możecie kontynuować naukę kiedy zakończy się okres połogu. Ćwiczenia pozwolą wam szybciej wrócić do formy po porodzie, wzmocnią mięśnie brzucha i kręgosłupa i znacząco poprawią samopoczucie i samoocenę.
Zajęcia prowadzi Anna Mendak – Czekaj ( „Samira”) Z wykształcenia psycholog, doula, jedna z najbardziej znanych i cenionych tancerek tańca orientalnego i flamenco w Polsce, posiada 20 letnie doświadczenie taneczne i sceniczne, prywatnie mama Antosia.
Więcej na www.samira.art.pl i www.doulaania.pl
Uwaga! Zanim zapiszesz się na zajęcia skonsultuj się ze swoim lekarzem i upewnij się czy ciąża przebiega prawidłowo i czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wzięcia udziału w zajęciach! Na zajęcia należy zabrać: Wygodny miękki strój do ćwiczeń np. szeroką zwiewną spódnicę lub legginsy, chustę do przepasania na biodra, tańczymy boso, możemy zabrać miękkie obuwie taneczne, baletki lub skarpetki (antypoślizgowe !).

Taniec orientalny dla kobiet w ciąży